Klášter Zlatá Koruna

Tento půvabný cisterciácký klášter se nachází jen několik kilometrů od Českého Krumlova, na skalním ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Vltavou. Dnes je pokládán za jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Budovy kláštera jsou převážně středověké (kostel, ambit, kapitulní síň, kaple Andělů Strážných, opatství), částečně barokně upravené. 

Více informací, informace k prohlídkovým okruhům a návštěvní době na oficiálním webu https://www.klaster-zlatakoruna.cz/cs

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě patří mezi nejkrásnější a nejautentičtěji dochované kláštery v českých zemích. Byl založen v roce 1259 Rožmberky a jeho stavba trva 100 let. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v České republice, avšak už dávno není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Pro návštěvníky je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple a filosofický či teologický sál. Klášter svým návštěvníkům nabízí i prohlídky, jež zahrnují klášterní kostel, mnišský chór, hlavní oltář, kapli sv. Benedikta, kapli sv. Bernarda, kapli Panny Marie, galerii soch, obrazovou galerii či knihovní chodbu. Nejcennějšími památkami jsou Vyšebrodská madona a Závišův kříž. V části kláštera se nachází i poštovní muzeum.

Více informací, informace k prohlídkovým okruhům a návštěvní době na oficiálním webu https://www.klastervyssibrod.cz/

Augustiniánský klášter Borovany

Objevte jeden z nejmenších, ale zároveň nejkrásnějších klášterů v jižních Čechách. Zažijte a vychutnejte si prohlídky šesti smysly se zážitky. Objevíte…, uslyšíte…, vyzkoušíte si …, setkáte se…, ochutnáte… Těšíme se na shledanou v Borovanech v klášteře.

Více informací a informace k návštěvní době na oficiálním webu https://www.borovansko.cz/

Poutní kostel Panny Marie Těšitelky

Barokní stavba kostela byla vystavěna na terásce nad mírně radioaktivním pramenem, je zde do dvou malých kašen vyveden pramen čisté a mírně radioaktivní vody. Kostel byl postaven za vlády hraběte Karla Alberta Buqoye v letech 1708 – 1715 podle plánů neznámého autora (autorství bývá nejčastěji připisováno K. I. Dienzenhoferovi).

Interiér kostela zdobí vzácné nástropní malby pocházející z roku 1729, částečně přemalované při opravě v roce 1888. Na hlavním zlaceném oltáři v interiéru kostela je zasazena kopie obrazu ze Štýrského Hradce – obraz P. Marie Těšitelky. Vybavení je původní z 18. století. Ke kostelu přiléhá trojramenný ambit s věžičkami.

U kostela najdeme také jedno ze zastavení naučné stezky Paměti Novohradska.

Kostel Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech

Prokazatelně již v 16. století stála v těchto místech kaple, Svatá Trojice k níž směřovaly kroky desítek poutníků. Z prostředků shromážděných dobrovolnými sbírkami byl v letech 1708-1710 postaven dnešní barokní kostel, u něhož však není znám autor projektu.

Stavba má tři oltáře, trojici štítů a věžiček, trojúhelníková okna a obklopuje ji šestiboký ambit se třemi věžicemi. Cennou barokní nástropní fresku Nejsvětější Trojice vytvořil roku 1709 českobudějovický malíř Bonanella.

V sousedství poutního kostela se dodnes nachází budova někdejších nevelkých lázní, které až do sklonku 19. století provozovala svinenská obec. Pozoruhodná trojboká kaple skrývá pramen vody, jíž bývala tradičně připisována léčivá moc, především proti očním neduhům.

Více informací na oficiálním webu https://www.farnost-trhovesviny.cz/kostel_trojice.php