Státní hrad a zámek Český Krumlov

Druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice patří k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě. Zahrnuje čtyřicet budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a sedmi hektarů zámecké zahrady. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století. Zámecká věž s celým areálem tvoří jednu z dominant města.
Více informací, informace k prohlídkovým okruhům a návštěvní době na oficiálním webu www.zamek-ceskykrumlov.eu
Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk pochází z poloviny 13. století a patří k nejstarším hradům Vítkovců, předchůdcům slavného rodu Rožmberků. Hrad je komplexem původně dvou rožmberských hradů: tzv. Dolního hradu a Horního hradu. Pohnuté události z počátku třicetileté války měly za následek, že se hrad r. 1620 ocitl v rukou rodu Buquoyů, jimž patřil až do r. 1945. Jiří Jan Jindřich Buquoy (1814 – 1883) v duchu romantického cítění 19. století přebudoval Rožmberk na rodové muzeum.
Více informací, informace k prohlídkovým okruhům a návštěvní době na oficiálním webu https://www.hrad-rozmberk.cz/cs
Dívčí Kámen

Dívčí kámen je romantickou zříceninou, jež se rozprostírá na vysoké skále na soutoku Křemžského potoka a Vltavy, mezi městy České Budějovice a Krumlov.
Oblast hradu je velmi pestrá z botanického i zoologického hlediska, a to díky spojení skalního útvaru, meandrujících vodních toků i zásahů člověka. Okolí hradu bylo proto vyhlášeno přírodní rezervací, která je zároveň součástí CHKO Blanský les. Atmosféru místa umocňuje těsná blízkost keltského oppida, jež svým významem i velikostí patří k evropským unikátům. Hrad patří k nejrozsáhlejším a nejlépe dochovaným středověkým památkám v České republice.
Více informací o návštěvní době a vstupném na oficiálním webu http://www.divcikamen.cz/
Zřícenina hradu Pořešín

Zřícenina hradu Pořešín se nachází cca 7 km severně od města Kaplice, na úzkém zalesněném ostrohu nad levým břehem řeky Malše v nadmořské výšce 525 m.
Na hradě Pořešíně naleznete hradní muzeum, které Vás seznámí se zajímavostmi o středověkém odívání a zbraních a ukáže Vám autentické věci přímo na hradě nalezené – mince, kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy, sud či nejstarší dřevěný trám, jenž je pozůstatkem konzoly pro záchod. Na základe šestatřicetiletých výzkumů hradů na Malši byl vytvořen i model hradu Pořešín z doby okolo r. 1390.
Více informací o návštěvní době a vstupném na oficiálním webu https://www.hradynamalsi.cz/hrad-poresin/
Zřícenina hradu Louzek

Zřícenina hradu Loužek stojí v lese na skalnatém ostrohu nad ústím Zdíkovského potoka do Malše. Tento původem strážní hrad, vybudovaný v blízkosti zemské stezky z Horního Rakouska do Čech, se na skalnatém ostrohu nad řekou Malší objevil kolem roku 1300. Do psané historie hrad vstupuje až v roce 1421, kdy je zmiňován v dopise Oldřicha z Rožmberka. Roku 1541 je ale již uváděn jako pustý. Jádro hradu tvořila věž, obytné a další stavby kolem malého nádvoří. Na přístupové cestě od severozápadu chránilo hrad opevnění. Z obranného systému je patrný dodnes val a příkop. Zachovaná jsou torza věže a paláce a zčásti i opevnění.
Více informací na oficiálním webu https://www.hradynamalsi.cz/hrad-louzek/
Státní hrad Nové Hrady

Historický hrad, postavený na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem, byl vystavěn zřejmě už v první polovině 13. století. Prošel několika přestavbami a současnou podobu získal koncem 18. století, kdy byla zrekonstruována horní část severovýchodní věže s rodinným archivem rodu Buquoyů a knihovnou.
Více informací, informace k prohlídkovým okruhům a návštěvní době na oficiálním webu https://www.hrad-novehrady.cz/cs
Tvrz Tichá

Sotva někdo by dnes věřil tomu, že ještě před pár lety byla tvrz v Tiché součástí zanedbaného a rozpadlého areálu zemědělského družstva. Dnes areálu dominuje věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěný šindelem, jediná svého druhu v Česku. Sdružení Hrady na Malši zde vybudovalo návštěvnické centrum, výstavní sál i krčmu U Čápa. Čáp z Radonic byl totiž v pozdním středověku na tvrzi v Tiché jedním z nejvýznamnějších rožmberských purkrabí.
Romantickou kulisu tvoří tvrze rybník Hláska, jenž býval zdrojem vody, plnící příkop kolem tvrze. Věž bude zároveň sloužit jako hradní rozhledna s dalekým výhledem na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor, Kamenec. Spolek zde chce založit také nové čapí hnízdo.
Více informací o návštěvní době a vstupném na oficiálním webu https://www.hradynamalsi.cz/tvrz-ticha/
Tvrz Žumberk

Žumberk u Nových Hradů leží třicet kilometrů od Českých Budějovic ve směru jihovýchodním. Ves Žumberk (Sonnberg) byla založena v polovině 13. století. V jejím držení se střídali opati Rožmberského kláštera ve Vyšším Brodě, sami Rožmberkové, a zejména několik rodů nižší české šlechty.
Koncem 15. století byla na Žumberku vystavěna rozložitá kamenná pozdně gotická tvrz, jež dalšími stavebními úpravami koncem 16. a počátkem 17. století získala vzhled renesančního zámečku. Pravděpodobně v letech 1612 – 1615 nechal nový majitel žumberského panství Theobald Hock (roku 1605 povýšený na rytíře ze Zweibrucku) tvrz s historickým jádrem vesnice obehnat hradební zdí se šesti baštami. Od roku 1618 však na Žumberku již šlechta nesídlila; tvrz , bašty i celý areál začaly být využívány k jiným účelům a postupně se dostaly do téměř dezolátního stavu. Rozsáhlá památková rekonstrukce tvrze začala v roce 1969 a byla ukončena (spolu s obnovou jižního úseku hradebních zdí) roku 1974, kdy byla tvrz také zpřístupněna veřejnosti.
Více informací o návštěvní době a vstupném na oficiálním webu https://www.muzeumcb.cz/navstivte-nas/pobocky/tvrz-zumberk-u-novych-hradu/